historie tetování

Stručná historie tetování

Povím vám v krátkosti něco o historii a významu tetování. Naše rodiče a prarodiče mají zafixované, že se tetují pouze zločinci ve vězení, ale kdysi tomu tak úplně nebylo.

 

Ötzi, potetovaný mumifikovaný muž, který byl nalezen v Italských Alpách je důkazem, že tetování je praktika známá už od 4. tisíciletí před naším letopočtem. Historie nejspíše sahá ještě dále – nejstarší nástroje určené k tetovacím účelům jsou staré až 12 tisíc let.

 

Tetování na těle sloužilo jako dekorativní prvek nebo k léčebným účelům. Jsou zmínky například z Egypta nebo ze Samoi na polynéských ostrovech. Také ornamenty na kůži představovali symbol pro zařazení do kmenu.

 

Ve 20. Století se v Americe a Evropě rozvíjelo díky zlepšujícím se technologiím. Námořníci a vojáci si na svých tělech nechali vytetovat mnoho dnes už tradičních vzorů. V 60., 70. a 80. letech se trend výrazně prohloubil. Zasloužila se o to především hudební scéna.

 

V dnešní době vzniká mnoho stylů, pomůcek a nových technologií. Tetování je dnes považováno za moderní výtvarné umění. Jsou po celém světě pořádány tetovací soutěže nazývané tattoo konvence, kde tatéři soutěží v různých kategoriích podle zvoleného stylu. Účastí a umístěním zvedají prestyž samotnému oboru. Tetování je dnes luxusní módní doplněk. Je to umělecké řemeslo, které se stále rozvíjí.